tomasz-majewski.pl

Powrót do szkół a pandemia Covid-19

Powrót do szkół a pandemia Covid-19

31.08.2020, 08:25

W tym tygodniu uczniowie mają powrócić do przedszkoli oraz szkół, jednakże w dalszym ciągu sceptycyzm powoduje pandemia koronawirusa, z którą walczy się od początku roku. W marcu uczniowie przeszli na domowe nauczanie i na pewno był to jeden z powodów, dzięki którym byliśmy w stanie wstrzymać w naszym kraju szybki przebieg pandemii. Jednakże czy sytuacja aktualnie wydaje się być już tak stateczna, żeby pozwolić uczniom chodzić na lekcje i otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do problemu

Nie istnieje jedna odpowiedź, co będzie bardziej odpowiedzialne - zaproszenie uczniów do budynków oświatowych, czy mus kontynuacji nauki w domu. Dla przykładu osoby mające wątpliwości oraz lekarze komunikują, iż przecież to akurat dzieci ekspresowo roznoszą różne bakterie i wirusy, a budynki oświatowe okazują się perfekcyjnym miejscem, gdzie się rozwijają choroby. Taki scenariusz jest doskonale nam znany - na lekcje stawi się jedno dziecko z chorobą i w następnym momencie w chorobę wpada dużo więcej uczniów.

Następni mówią, że opracowano całą masę zasad, do których będą musiały zastosować się szkoły, by mieć szansę przyjąć w tym roku szkolnym swoich uczniów. Mimo wszystko czy możemy czuć się pewni, że podopieczni z najniższych klas będą umiały postępować zgodnie z procedurami? Czy będzie to idealnym scenariuszem, aby znaczna grupa dzieci się znajdowała w jednej lekcyjnej sali? Lekarze mówią, iż niespecjalnie.

Przez zajęcia internetowe skarżą się różni uczniowie i ich rodzice. Szczególnie koronawirus zadział na licealistów, którzy komunikują, iż przez jakiś czas zdalnych lekcji mogą być nie za dobrze przygotowani do egzaminu maturalnego (choć w 2020 roku matura nie wyszła wcale najgorzej). Kluczowe będzie również to, że nie wszyscy uczniowie będą mieć Internet i komputer. W rodzinach, w których się urodziło sporo dzieci jest tak, że w domu do dyspozycji będzie wyłącznie jeden laptop. Rodzice będą mieli z tej przyczyny zagwozdkę w zapewnieniu swoim dzieciom zdalnej nauki w tym samym czasie.

Kwestie społeczne będą również istotne. Placówki szkolne stanowią bardzo ważny element w psychologicznym rozwoju nastolatków. W oświatowych budynkach możemy nauczyć się funkcjonowania z ludźmi dookoła i mamy szansę zawierać przyjazne relacje. Jednak przy aktualnej sytuacji sprawy życia w społeczeństwie bywają mało kluczowe, a naprawdę kluczowe się okazuje zdrowie dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

To od dzieci i nauczycieli zależy wiele

Rozwój pandemii zależeć będzie głównie od tego, czy dzieci będą przestrzegały zasad narzuconych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz od tego czy nauczyciele są potrafili to przestrzeganie obostrzeń przypilnować. Niejedni głoszą, iż zaproszenie dzieci do placówek oświatowych przyspieszy ekspresowy rozwój koronawirusa, więc w efekcie placówki oświatowe zostaną niedostępne lada chwila. Warto obserwować nieustannie sytuację, gdyż z początku tego miesiąca wiele jeszcze się może okazać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij